ANAHTAR KONUŞMACILAR 2015

(Alfabetik Sıra ile)

 

 ANDREW COOPER 

Andrew F. Cooper Waterloo Üniversitesi Siyaset Bilimi profesörü ve Küresel İşbirliği Araştırma Merkezi'nde Uzman Araştırmacı görevinde çalışmaktadır. Profesör, Diplomasinin Teorisi ve Uygulaması, Küresel Yönetişimde Ulusal Perspektifler, Uluslararası Politik Ekonomi, Karşılaştırmalı ve Kanada Dış Politikası alanlarında dersler veriyor. Onun özel ihtisas alanları küresel yönetişim, bölgesel kurumsallığın yayılması, konvansiyonel ve konvansiyonel olmayan diplomasidir. Oxford Üniversitesi’nde doktora derecesini almış, Harvard Üniversitesi, Avustraliya Ulusal Üniversitesi ve Güney Afrika Stellenbosch Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi olarak çalışmıştır. 8 kitabın yazarı/ortak yazarı, 20 koleksiyonun editörü ve co-editörü; onun bilimsel yayınları International Organization, World Development, International Studies Review, International Interactions, Political Science Quarterly, International Affairs, Global Policy Journal, Washington Quarterly, Journal of Democracy, Global Governance and New Political Economy’de yayınlanmıştır.

 

 

EKSELANSLARI PRENSES BASMAH BINT SAUD BIN ABDUL AZIZ AL SAUD

Ekselansları Prenses Basmah bint Saud bin Abdulaziz Al Saud, Kral Suud’un kızı ve 1932’de modern Suudi Arabistan’ın kurucusu olan Kral Abdül Aziz’in torunu olarak Riyad’da Suud Hanedanı’na doğmuştur. Beyrut’ta Basmah bint Saud Fransız okuluna gitti. İngiltere, Londra’da Hertfordshire Kızlar Okuluna ve Koleje devam etti. Sonra ise İsviçre’de 2 yıllık eğitim aldı. Prenses Basmah, Avrupa ve Suudi Arabistan’da çeşitli yatırım ve işletmelerin fikrini vermiş, başlatmış ve başkanlık etmiş, aktif bir iş insanıdır. Sağlam bir yatırım portföyü ile birlikte, GURA (Küresel Birleşik Araştırmalar Merkezi), Inseed Holidings, Invireo gibi bazı kuruluşları da yönetmektedir. Ekselansları Prenses Basma bint Saud Suudi Arabistan ve uluslararası sahnedeki insani ve hukuki faaliyetlerin gözlemcisidir. Sosyal ve insani faaliyetleri için Fransız Parlamentosu, Ekselanslarına bir madalya tevdi ederek mükemmeliyetini tanımaktadır. Ekselansları Prenses Basma, önde gelen küresel ve bölgesel düşünce kuruluşları ve entelektüel organizasyonlar tarafından görüş bildirmesi ve Dünya’yı etkileyecek çeşitli nedenler ve sonuçlar için fikir sunması için aranan isimlerdendir. Bu konferanslardan bazıları: Women Leaders Forum, Yale Club of New York, International Symposium on Human Rights in Saudi Arabia, Arab – Israeli Peace Initiative in Doha, European Policy Center, The University of Cambridge, Madeleine Korbel Albright Institute, Oxford University Union, The University of St. Andrews, Women’s National Republican Club, UCLA, Chatham House, The Middle East University in Amman, The Arab Bridge Center for Human Rights, Enriching the Middle East’s Economic Future VIII, 4th Gulf Education Conference 2014 ve Urban Muslim Woman Show.

 

KAMAL MALHOTRA

Kamal Malhotra, Birleşmiş Milletler Türkiye Mukim Koordinatörlüğü ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye Mukim Temsilciliği görevini 8 Nisan 2013’te üstlendi.Bu görevine başlamadan önce Malhotra, 2008 yılı Ekim ayı sonundan 31 Mart 2013’e kadar, Birleşmiş Milletler Malezya Mukim Koordinatörü; UNDP Malezya, Singapur ve Brunei Mukim Temsilcisi; ayrıca UNFPA Malezya Temsilcisi olarak görev yaptı. 1999 – 2008 yılları arasında UNDP’nin New York’taki Kalkınma Politikası Bürosu’nda Kapsayıcı Küreselleşme Kıdemli Danışmanı (ve Kümelenme Lideri) (2002-2008), Sivil Toplumu Güçlendirme Danışmanı (2001-2002) ve Sivil Toplum Kıdemli Danışmanı (1999-2000) olarak görev aldı. Malhotra, UNDP’de çalışmaya başlamadan önce 1995-1999 yılları arasında Tayland’daki Chulalongkorn Üniversitesi Sosyal Araştırma Enstitüsü'ne bağlı küresel bir politika araştırma kuruluşu olan Küresel Güney Çalışmaları kuruluşunun kurucu ortağı ve yardımcı yöneticisiydi. Bu süre zarfında Çocukları Koruma Fonu (Birleşik Krallık) için Makroekonomik Politikalar ve Çocuk Hakları alanında Güneydoğu Asya ve Pasifik bölgesi yarı zamanlı Bölgesel Danışmanı olarak hizmet verdi.

 

 MEHMET VECDİ GÖNÜL

Mülki İdare Amiri; AÜ Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdi. TODAİE'de uzmanlık eğitimi aldı. Yüksek lisansını ABD Güney California Üniversitesinde Kamu Yönetimi alanında tamamladı.Kaymakam, mülkiye müfettişi, İçişleri Bakanlığı Özlük İşleri Genel Müdürü, Kocaeli Valisi, Emniyet Genel Müdürü ve Ankara Valisi olarak görev yaptı. YÖK Kurucu Üyesi, İzmir Valisi ve İçişleri Bakanlığı Müsteşarı oldu. Sayıştay Başkanlığına seçildi. Avrupa Sayıştaylar Birliği Denetçiliği ve ECO Ülkeleri Sayıştaylar Birliği Başkanlığı yaptı. İspanya "Beyaz Kurdeleli Büyük Askeri Liyakat Nişanı", Afganistan "Gazi Amir Amanullah Han Yüksek Devlet Madalyası", Ukrayna "Altın Takdir Madalyası" ve Kazakistan "Askeri Madalyası" sahibi oldu.

21 ve 22. Dönemde Kocaeli, 23. Dönemde İzmir Milletvekili seçildi. 21. Dönemde TBMM Başkanvekili, 58, 59 ve 60. Hükümetlerde Milli Savunma Bakanı olarak görev yaptı. 24. Dönemde NATOPA Türk Grubu Üyesi oldu.

 

 MICHAEL BARNETT

Michael Barnett George Washington Üniversitesi Elliot Uluslararası İlişkiler Okulunda Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi profesörüdür. Lisans derecesini Illinois Üniversitesinde, doktora derecesini ise Minnesota Üniversitesinde aldı. 2014-2015 sürece Transatlantik Akademisi’nde din ve liberal uluslararası düzen projesi üzerinde çalışmaktadır. Daha önce Minnesota Üniversitesi, Wisconsin Üniversitesi, Macalester Koleji, Wellesley Koleji, Kudüs Hebrew Universitesi’nde ders verdi; New School for Social Research, Tel-Aviv Universitesi Dayan Merkezi’nde misafir araştırma görevlisi olarak, İsviçre/Cenevre’de Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü’nde misafir Öğretim Üyesi görevinde çalıştı. Profesör Barnett Dış İlişkiler Konseyi üyesi ve yaptığı araştırmalar için birçok hibe ve ödüllerin sahibidir. Profesör Barnett uluslararası ilişkiler teorisi, küresel yönetişim, insani yardım, Ortadoğu alanlarında yayınlar yapmış. O “Hümanizmin tarihi”, “İnsanlık İmparatorluğu” gibi birçok kitabın yazarıdır.

 

 

BÜYÜKELÇİ RAUF ENGİN SOYSAL

 

Avrupa Birliği Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Rauf Engin Soysal Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde lisans öğrenimi görmüş ve Uluslararasıİlişkiler Bölümü’nden 1982 yılında mezun olmuştur. Anılan Üniversitede kısa bir dönem Araştırma Görevlisi olduktan sonra, Mart 1983’te Dışişleri Bakanlığı’na giren Büyükelçi Soysal, sırasıyla İkili Kültürel İlişkiler Daire Başkanlığı, Avrupa Toplulukları Uygulama Dairesi Başkanlığı ve Müsteşar Özel Kalem Müdürlüğünde görev yapmıştır. Ayrıca Bakan Özel Kalem Müdürü (1997-99), Bakan Özel Müşaviri (2000-02) ve Ortadoğu ve Güney Asya’dan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı (2009-10) görevlerinde bulunmuştur. Yurtdışında ise, sırasıyla Tahran Büyükelçiliği, Avrupa Toplulukları Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciği, Paris Büyükelçiliği ve Birleşmiş Milletler Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliğinde görev yapmıştır. 2003-2007 arasında Vaşington Büyükelçiliğinde Birinci Müsteşar ve Elçi-Müsteşar olarak görev yapan Büyükelçi SOYSAL, 2007 yılında İslamabad’a Büyükelçi olarak atanmış ve bu görevini 2009 yılı ortasına kadar sürdürmüştür. 2010-2011 yılları arasında BM Genel Sekreteri’nin Pakistan Özel Temsilcisi olarak görev yapan Büyükelçi SOYSAL, Ekim 2011’de Avrupa Konseyi Nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi olarak atanmış, 1 Temmuz 2014’te Merkeze dönerek Avrupa Birliği Bakanlığı Müsteşar Vekili olmuştur. Büyükelçi SOYSAL, 27 Temmuz 2014’te Avrupa Birliği Bakanlığı Müsteşarı olarak atanmıştır. Büyükelçi SOYSAL’ın Avrupa Koleji (Altieri Spinelli) ve Fransa Ulusal Yönetim Okulu ENA (Saint-Exupéry) iki yüksek lisans derecesi bulunmaktadır.

 

RICHARD ANDERSON FALK

 

 Richard Anderson Falk, ABD Princeton Üniversitesi Uluslararası Hukuk kürsüsünde Emeritus Profesördür. 20 kitabın yazarlığını veya eş-yazarlığını, 20 kadar kitabın da editörlüğünü veya eş-editörlüğünü yapmıştır. 2008 yılında Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi 6 yıllığına “1967 yılından beri işgal altındaki Filinstin bölgesindeki insan hakları meselesi” üzerine BM Özel Raportörü olarak atanmıştır.

 

 

 

YUKARI